Ben Aldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Ben Aldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Op. Dr. Elif Seda Keskin; Yüz veya vücut yerleşimleriyle , çeşitli renk ve büyüklükleriyle birçok deri eki tümörü halk arasında ben olarak adlandırılır. Genellikle vücuttakiler iç çamaşırı ya da ele takılarak rahatsızlık verdiklerinde bunları aldırmak düşünülebilir.

Bazen de yüzde bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne bağlı olarak estetik problem oluşturabilir. Bunların haricindeyse bazı tehlikeli durumlarda ben alımı zaruri duruma gelebilir.

Ben ya da nevüs nedir?

Doğuştan olabilen ya da sonradan zaman içerisinde oluşabilen melanosit kaynaklı genellikle iyi huylu deri eki tümörleri nevüs ya da ben olarak adlandırılır.

Benler neden oluşur?

Benler doğuştan hali hazırda mevcut olabilirler. Bazen sonradan da ortaya çıkıp büyüyebilir. Genetik faktörlerde oluşumlarında rol oynamaktadır.

İyi huylu, kötü huylu ayrımı nasıl yapılır?

Nevüslerin çıkma zamanı , doğuştan var olup olmamaları , zaman içerisinde büyüme göstermeleri , kaşınmaya başlamaları , renk ve sınır hatlarındaki belirsizlikler ön plana alınarak iyi huylu ya da kötü huylu olarak değerlendirilebilir.

Ancak bunlar birer ön tanıdır. Kesin tanı nevüsün bir kısmının ya da tamamının cerrahi olarak çıkarılarak patolojik inceleme yapılmasıyla konulur.

Et beni nedir?

Tıbbı olarak skin tag olarak adlandırılabilir. Daha çok bir kök aracılığıyla cilde bağlanan polipsi uzantılardır.

Hangi durumlarda tehlikeli olabilir? Ne zaman doktora gitmeli?

Konjenital yani doğumsal nevüsler her zaman gözlem altında tutulmalıdır. Ani büyüme , sınırlarında düzensizlik olması , kaşıntı başlaması , renk değişimlerinin olması , ben üzerinde yara oluşması tehlikeli durumlara işaret eder. Bu gibi durumlarda acil olarak bir uzmana görünmek gerekir.

Ben Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Nevüs alma birkaç şekilde yapılabilir. Lokal anestezi ile uyuşturulup cerrahi kesiyle çıkarılabilir. Ya da nevüsün iyi huylu olduğuna emin isek lazer ya da plasmapen yöntemleri kullanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki patoloji örneklendirilmesini ve tam tedaviyi sadece cerrahi yöntem ile sağlayabiliriz.

Diğer uygulama yöntemleri daha pratik olsada patolojik malzeme yakılarak ortadan kaybolduğu için geriye incelenebilecek bir materyal kalmamaktadır. Bu sebeplede nevüsle ilgili en ufak bir şüphe varsa mutlaka cerrahi yol uygulanıp patolojik incelemeye başvurulmalıdır.

Ben dikişi nasıl alınır?

Uygulama yapılan bölgeye göre 1 hafta ya da 3 hafta arası sütürler alınabilir. Ancak günümüzde mevcut bulunan kendiliğinden eriyen dikişler kullanılarak dikiş hiç alınmayabilir. Bir başka yöntem olarakta estetik subkutiküler dikiş tekniğiyle dışarıdan hiç belli olmayacak şekilde sadece cilt altına saklı dikişler atılarak yine dikiş almaktan kaçınılabilinir.

Ben alma ameliyatını kim yapar?

Cerrahi olarak ben almayı estetik cerrahi uzmanları yaparken , lazer veya plasmapen yöntemi ile ben almayı estetik cerrahi uzmanları ve dermatoloji uzmanları yapabilir.

Ben alma yöntemleri nelerdir?

Ben alma operasyonu lazer ile ya da plasmapen ile ya da cerrahi insizyon ile yapılabilir.

Lazerle ameliyatsız ben tedavisi nasıl yapılır?

Lazer uygulamaları ile nevüsün olduğu katman yakılarak buharlaştırılır. Geriye kalan alanda kendiliğinden iyileşmeye bırakılır.

Plexr ile ben alma nedir?

Plexr bir cihazdır. Plazma enerjisi ile çalışır. Aynı lazer gibi nevüsü yakıp buharlaştırarak ortadan kaldırır.

Radyofrekans ile ben alma nedir?

Radyofrekans enerjisi kullanarak nevüsü ortadan yok etme yöntemidir. Radyofrekans enerjisi kullanılarak uygulanır.

Ben aldırma zararlı mı?

Ben aldırmanın bilinen herhangi bir zararı yoktur. Halk arasında ben aldırırsan kötüye dönüşür düşüncesi oldukça yanlıştır. Tam tersine eğer zeminde kötüye dönüşmüş bir yapı varsa patolojik inceleme ile erken teşhis konularak ilerlemesi durdurulabilir. Ancak aldırmayıp beklemeyle kanser kendiliğinden düzelmeyeceği gibi ilerleme kaydedecektir.

Acı hissedecek miyim?

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın öncesinde uygulanan lokal anestezi ile bölge tamamen uyuşturularak acı hissi bloklanır.

İz kalacak mı?

Tüm yöntemlerde genellikle çok belli olmayan tolere edilebilen azda olsa izler kalır. Ancak unutulmamalıdır ki kişide oluşacak tüm izler genetik yapıya , güneş maruziyetine ve aynı zamanda nevüsün çıkarıldığı bölgeye de bağlıdır.

Sonuçlar kalıcı mı? Tekrar eder mi?

Genellikle alınan nevüsler yine aynı yerden tekrar çıkma eğiliminde değillerdir.

Yüz benleri veya vücut benleri için hangi doktora gitmeli?

Benlerin kontrolünü sağlamak ve takip ettirmek için cildiye uzmanlarına başvurmak gerekirken , aldırmak bir cerrahi girişim olduğu için estetik cerrahi uzmanları tercih etmek gerekir.

Ben aldırma işlemi ne kadar?

Ben aldırma işlemi fiyatları uygulanacak yönteme göre ve de yapılacak patolojik incelemeye göre fiyatlandırılırlar. Detaylı bilgi almak için 0552 800 50 90 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektronik Sigara Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bursa Spa Hizmet Kalitesi

Bursa Spa Hizmet Kalitesi

Oscar Hair’den Kellik Tedavisine Doğal Tedavi Yöntemi: Protez Saç

Oscar Hair’den Kellik Tedavisine Doğal Tedavi Yöntemi: Protez Saç

Acuvue Oasys Lens Nedir?

Acuvue Oasys Lens Nedir?

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.