Baffle Tavan Özellikleri

Baffle Tavan Özellikleri

Günümüzde yer alan önemli tavan türlerinden bir tanesi de baffle tavan çeşididir. Baffle tavan çeşidi arzu edilen her mekanda kullanılabilmektedir. Bu nedenle baffle tavanların herhangi bir mekan kısıtlaması bulunmamaktadır.

Baffle Tavan Nedir?

Baffle Ceiling ya da baffle tavan açık tip olan bir çeşit tavan konstrüksiyonuna verilen isimdir. Baffle tavan; ahşap, alüminyum ya da herhangi bir ses emebilen materyalden yapılmış, havada bulunan sesin gücünü ya da seviyesini azaltan aynı zamanda çeşitli desenlerde ve kombinasyonlarda dikey olacak şekilde asılı olan lineer profiller kümesidir. Yönlendirme tavanı, yukarıda bulunan plenum kısmına ve beton tavana görünüm ya da erişim sağlamaktadır. Akustik Ses Perdeleri ise bir tür asma tavan mekanizmasıdır ya da büyük, açılır tavan, sınırlı duvar kısmı olan ve tavan seviyesinde olan servislere sınırlı bir görsel ve fiziksel erişim gerektirebilen, kullanım için kusursuz bir olan bir seçimi ifade etmektedir.

Baffle Tavanın Nitelikleri Nelerdir?

Baffle Tavanlar, hem çağdaş hem de çok fonksiyonel bir görünümün yapılara kazandırılmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda oldukça estetik bir ortam yaratması nedeni ile baffle tavan kullanım oranları da artmaktadır. Çeşitli kombinasyonlarda olan açık tavan konstrüksiyonları ile birlikte bölme tavan tasarımları, çıplak yapılı olan tavanın yaratıcı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. İç mekanlarda değişik bir tarzın ve tasarımın elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Bununla beraber akustik problemleri düzeltebilmek için uyarlanabilmektedirler. Baffle tavan sistemlerinin kurulumları da oldukça hızlı olmaktadır. Bu sayede zaman kaybı yaşanmaksızın kurulup kullanılabilme imkanına sahip olmaktadır. Buna ek olarak tavan seviyesinde olan servislere tam bir erişim sağlamaktadır.

Baffle Tavan Neden Tercih Edilir?

Baffle tavanların tercih edilmesinde çok sayıda neden bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında baffle tavanlar pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu avantajlardan en önemlisi ise ses izolasyonunu sağlamasıdır. Ses izolasyonu dışarıda yer alan gürültülerin iç mekana yansımasının önüne geçmektedir. Baffle tavan bu açıdan oldukça etkili olmaktadır. Bununla birlikte baffle tavan sistemi aynı zamanda içeride yer alan gürültünün ya da yüksek sesin dışarı çıkmasına da engel olmaktadır. Bu sayede iç mekan çok daha sessiz bir hal almaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigarada Devrim Yaratan IQOS Modelleri

Elektronik Sigarada Devrim Yaratan IQOS Modelleri

En İyi Dış Cephe Kaplama ve Dış Cephe Mantolama Hizmetleri

En İyi Dış Cephe Kaplama ve Dış Cephe Mantolama Hizmetleri

Profesyoneller için Mutfak Ekipmanları

Profesyoneller için Mutfak Ekipmanları

En İyi Bina Mantolama Yöntemi

En İyi Bina Mantolama Yöntemi

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.