İzmir ve Manisa’da OSGB

İzmir ve Manisa’da OSGB

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) kuruluşları, iş yerlerine iş sağlığı ve güvenliği konusunda hizmet vermek üzere kurulan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği özel kuruluşlardır. Gerek nüfusu, gerekse Türkiye’deki konumu itibariyle İzmir osgb açısından büyük öneme sahiptir.

Bu kuruluşlarda aşağıdaki uzmanlar bulunur:

İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı, Diğer Sağlık Personelleri.

Çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre, aşağıdaki işletmelerin OSGB hizmeti alması zorunludur:

1-999 sayıda çalışanı olan “az tehlikeli” işletmeler,1-749 sayıda çalışanı olan “tehlikeli” işletmeler,1-499 sayıda çalışanı olan “çok tehlikeli” işletmeler.

Bu işletmelerden, daha fazla sayıda çalışanı olanlar ise İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) kurmak zorundadır.

İzmir gibi Manisa’nın da bu konudaki önemi büyüktür. Manisa, Türkiye’de önde gelen ve en gelişmiş organize sanayi bölgelerinden biridir. Bu bakımdan hem İzmir, hem de Manisa osgb kuruluşları için önde gelen şehirlerimizden biridir.

Bu kurumlar kamu kurumları değildir. İşletmelerin bünyelerinde de yer almazlar. İlgili mevzuata göre denetlenen özerk kurumlardır. İşletmelerin sağlıklı ve güvenli faaliyette bulunmalarına katkıda bulunurlar.

Diğer şehirlerde hizmet veren OSGB kuruluşlarında olduğu gibi İzmir bölgesindekilerin de amacı, işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almayı, kanunen zorunlu olan bir yükümlülük olarak değil; sosyal sorumluluk bilincinin bir gereği olarak görmeleri ve bu konuda çalışanlarını eğitmeyi ilke edinmelerini sağlamak, İzmir iş güvenliği konusunda kendilerine düşen sorumlulukları yerine getirmek olmalıdır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Light Traverten Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Light Traverten Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bisiklet Seçimleri Neye Göre Yapılır?

Bisiklet Seçimleri Neye Göre Yapılır?

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.